Ekonomi

Çevre dostu kendinden renkli pamuğun ilk hasadı

Doğa dostu pamuk sayesinde su ve enerji tasarrufu amaçlanmaktadır.

Ürünle ilgili değerlendirmede bulunan Altınyıldız Classics CEO’su Enis Habif, işlerde kendinden renkli pamuk kullanarak kimyasal ve su tüketimini önemli ölçüde azaltmayı ve büyük bir enerji tasarrufu sağlamayı planladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Sürdürülebilirlik odaklı çevre dostu adımlar atan bir marka olarak, teknoloji gücümüzü doğa ile ne kadar uyumlu kullanırsak çevreyi o kadar koruyabileceğimizi düşünüyoruz. Kendinden renkli pamuk üretimimiz de bu vizyonun sonucunda doğdu.

Karbon ayak izimizi azaltan, gelecek nesillerin yaşam alanlarını koruyan yenilikçi uygulamalarla yeni çağı onaran ve dengeleyen lider markalardan biri olmaya devam edeceğiz.”

15.000 parça giysi yolda

Altınyıldız Classics’in Çukurova’da 5 dönüm arazide gerçekleştirdiği kendinden renkli pamuk ekimi sonucunda ilk hasatta 2.230 kilogram pamuk toplandı. Hasadın ardından kumaş üretim sürecine geçilerek pamuktan 780 kilogram elyaf elde edilirken, 4 bin kilogram ipliğe dönüştürüldü. Örme işlemi ile ipliklerden yaklaşık 3500 kilogram kumaş elde edildi. Bu kapsamda sweatshirt, t-shirt, eşofman altı ve şort olmak üzere yaklaşık 15.000 adet örme iş takımı üretilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu