Haber

Estonya Cumhurbaşkanı Arnavutluk’ta

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Arnavutluk’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında ev sahibi Cumhurbaşkanı Bajram Begaj ile bir araya geldi.

Karis, başkent Tiran’da Begaj tarafından resmi törenle karşılanırken, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Arnavutluk’un Batı Balkanlar’daki istikrarın mihenk taşlarından biri olduğunu vurgulayan Karis, “Estonya, Avrupa Birliği’nin genişlemesinin güçlü bir destekçisidir. Çünkü bu, ortak Avrupa değerleri temelinde istikrar, güvenlik ve refah sağlar. Estonya, Avrupa Birliği’nin genişlemesinin güçlü bir destekçisidir. Batı Balkanlar’ın Avrupa entegrasyonunu destekliyor ve gerekli reformların uygulanmasındaki deneyimlerini paylaşmaya hazır. Reformlar AB üyeliğinin anahtarıdır.” dedi.

Rusya’nın başlattığı savaşa rağmen genişlemenin öneminin arttığının altını çizen Karis, “Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın üyelik başvurusu genişleme sürecine yeni bir ivme kazandırdı.” söz konusu.

Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu ülkelerin NATO’ya üye olması için “kapıları açık tutmak” istediklerini ifade eden Karis, “Ukrayna’nın artık desteklenmesi gerekiyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Karis, İsveç’in NATO üyelik sürecine de değinerek, “İnşallah Türkiye, İsveç’in üyeliğine imza atar.” fikrini paylaştı.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begaj, AB üyeliğinin ülkesinin en büyük stratejik hedefi olduğunu vurguladı.

Begaj, “Yalnızca Arnavutluk’un değil, tüm Batı Balkan bölgesinin AB’ye entegrasyonu, tüm bölgenin istikrarlı ve müreffeh bir geleceği için olağanüstü bir garanti olacaktır.” dedi. sözlerini söyledi.

Begaj, Karis ile yaptıkları görüşmede “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız ve haksız saldırganlığına” değindiklerini belirterek, NATO’nun vizyonunun her zamankinden daha güçlü, daha birlik içinde ve kendi maliyetlerini savunma konusunda daha kararlı olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

Begaj, son dönemde Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerilimlere de değinerek, “Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırp nüfusun suistimal edilmesi ve kabahat kümelerinin kabul edilemez şiddeti sonucu ortaya çıkan durumda bir gerginlik yaşadık.” sözünü kullandı.

sarkikaraagacajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu