Haber

Hrant Dink’in katili Ogün Samast nasıl serbest bırakıldı?

Türkiye’nin yakın siyasi tarihinin en kanlı cinayetlerinden birini işleyen ve Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink’i katleden Ogün Samast, bu akşam cezaevinden çıktı. 16 yıl 10 ay cezaevinde kalan Samast’ın nasıl tahliye edildiği merak ediliyor.

19 Ocak 2007’de Hrant Dink’i evinin önünde öldüren Ogün Samast, mahkeme tarafından “kasten adam öldürme” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Çünkü cinayeti 18 yaş altında işledi.

İnfaz maddesine göre bu cezanın sadece 15 yıl 2 ayını hapiste geçirdi.

Bu durumda Samast daha erken serbest bırakılacaktı. Ancak 2020 yılında cezaevinde gardiyanlara saldırmaktan 4 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. Böylece Samast, ek cezanın tamamını çekmeden serbest bırakıldı.

Agos Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre; Ogün Samast örgüte üye olduğu için cezalandırılmadı. Dink ailesinin avukatları bu gerekçeyle karara itiraz etti. Mahkeme daha sonra Samast’ı da örgüt üyeliğine mahkum etti.

Ancak Yargıtay, Ogün Samast’ın örgüte üyeliğini 220. madde kapsamında değerlendirerek zamanaşımına soktu. Böylece Samast, örgüte üye olduğu için herhangi bir ek ceza almadı. Böylece Türkiye siyasi tarihinin en vahşi cinayetlerinden birini işleyen Samast, 16 yıl 10 ay sonra serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu