Ekonomi

Seagull, Amerikan yapay zeka şirketi Zoba’yı satın aldı

Martı, dünya çapındaki iki tekerlekli elektrikli araç operasyonları için Zoba firmasını satın aldı.

ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard mezunları tarafından kurulan Boston merkezli Zoba’nın yapay zeka tabanlı yazılım platformu, iki tekerlekli elektrikli araç operatörlerinin gelirlerini artırmasına ve saha operasyon maliyetlerini azaltmasına olanak tanıyor.

Bu stratejik hamle, Martı’nın operasyonel verimliliği artırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Sürüş sayısını ve verimliliği artıracak

Zoba’nın gelişmiş talep belirleme algoritmaları sayesinde araçların nereye konumlandırılacağı ve operasyonel görevlerin ne zaman gerçekleştirileceği dinamik olarak optimize edilerek sürüş sayısının maksimuma çıkarılması ve araç operasyonel verimsizliklerinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Ekim ve Kasım 2023’te Zoba ile gerçekleştirilen pilot projede Martı, Zoba yazılımı kullanımı sayesinde araçlarının kullanım sayısını artırdı ve bu durum şirketin kârlılığına olumlu katkı sağladı.

“Araç paylaşımı operasyonlarımızı geliştireceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Martı Kurucusu Oğuz Alper Öktem, iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarında gelirleri artırma ve maliyetleri düşürme çalışmaları kapsamında çeşitli optimizasyon yazılım sağlayıcılarıyla pilot projeler yürüttüklerini belirtti. .

Öktem, en iyi sonuçları Zoba’nın yazılımını kullanarak elde ettiklerini kaydederek şu açıklamalarda bulundu.

“Araçlarımızın sürücülerimiz için kullanılabilirliğini artırma ve saha operasyon maliyetlerimizi azaltma çabalarımıza en iyi sonucu veren bu yapay zeka destekli yazılımı dahil etmekten heyecan duyuyoruz. Zoba’nın yazılımı başlangıçta iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarını optimize etmek için oluşturulmuş olsa da, Biz Martı olarak bu sağlam temel üzerinde yol alıyoruz.” “Tüm paylaşım operasyonlarımızı daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”

ipsalaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu