Ekonomi

Thodex’in kurucusu Fatih Özer yarın Türkiye’ye iade edilecek

Investing.com – Arnavutluk tarafından iadesi kabul edilen Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi yarın gerçekleşecek.

thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer, platformdaki binlerce kişinin 250 milyon TL’yi aşan kripto varlıklarını kendi hesabına aktarmasının ardından yurt dışına kaçtı. Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Fatih Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalandı. Özer’in tutuklanmasının ardından Türkiye derhal iadesini talep etti.

Eylül ayındaki duruşmaların ardından tutuklanmasına karar verilen Fatih Özer’in iade talebi yerel mahkeme tarafından reddedildi. Karara yapılan itirazın ardından iade talebi Arnavutluk Yüksek Mahkemesi’ne götürüldü ve başvuruyu inceleyen yüksek mahkeme, Özer’in Türkiye’ye iadesine karar verdi.

Son olarak Fatih Özer’in avukatlarının iadeye yönelik itirazı mahkeme tarafından kabul edilmedi ve Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi katılaştı. İlk açıklamada Özer’in iadesinin 3 Mayıs’a kadar gerçekleşeceği bilgisi verilirken, sonraki güncellemede iadenin yarın gerçekleşeceği bilgisi verildi.

Faruk Fatih Özer, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “bilişim sistemleri yoluyla dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatiflerin malvarlığını aklamak” suçlarından 6’sı tutuklu 21 sanık arasında yer aldı. dolandırıcılık ve hatadan kaynaklanan yöneticiler”. 40.562 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu