Haber

Türkiye yarın sandık başına gidiyor

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma süreci bugün saat 08.00’de prestijle başlayacak ve saat 17.00’ye kadar sürecek.

5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanı ve yeni milletvekillerinin belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçede ve 1.944 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kurulacak.

Seçimde yarın yurt genelinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen oyunu kullanacak. 4 milyon 904 bin 672 seçmen ülkede ilk kez oy kullanacak. Cezaevlerinde bulunan ve ihmal suçundan hüküm giyen seçmen sayısı ise 53 bin 172.

Türkiye genelinde yarın saat 08:00’de başlayacak oy kullanma işlemleri saat 17:00’de sona erecek. Ancak saat 17.00 olmasına rağmen sandıkta oy kullanmak için bekleyen seçmenler, cumhurbaşkanı tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacaklar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan’ın isimleri kurayla belirlenen sıraya göre cumhurbaşkanlığı seçim pusulasında yer alacak. Ancak adaylardan Muharrem İnce, 11 Mayıs’ta adaylığından çekildiğini açıkladı. Pusulaların basımı ve dağıtımı tamamlandığından, İnce’nin adı pusulada yer almaya devam edecek.

28. Dönem TBMM’sini belirlemek için yapılacak Genel Seçime Türkiye genelinde 24 siyasi parti ve 151 bağımsız milletvekili adayı girecek.

Bazı siyasi partiler “Cumhuriyet”, “Millet”, “Ata”, “Emek ve Hürriyet” ve “Sosyalist Güç Birliği” adı altında 5 ittifakla daha seçime giriyor.

Bu kapsamda AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi “Millet İttifakı” adı altında seçimlere katılıyor.

CHP, ÂLÂ Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ile Demokrat Parti’nin oluşturduğu “Millet İttifakı” kuruldu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) “Emek ve Özgürlük İttifakı” adı altında yarışıyor. Anayasa Mahkemesi’nde açtığı dava süreci devam eden HDP, seçimlere Yeşil Sol Parti listelerinden de katılıyor.

Zafer Partisi ve Adalet Partisi “Ata” ittifakı adı altında, Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Komünist Hareketi ve Sol Parti ise “Sosyalist Güç Birliği İttifakı” adı altında yarışıyor.

Seçmenler, kimliklerini çekinmeden ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasına sahip resmi belgelerden biri ile fotoğraflı olarak oy kullanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu