Haber

Gabonlu Dina’nın annesi ölü bulundu: ‘Adalet yerini bulsun’

Karabük’te Filyos Çayı’nda cesedi bulunan 17 yaşındaki Gabonlu öğrenci Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ölümüyle ilgili soruşturma sürüyor. Dina’nın annesi, ‘Ben kızımı hayvanların eline göndermedim. Türkiye’ye gönderdim. Adalet yerini bulsun” dedi.

Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisi 17 yaşındaki Gabon asıllı Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın Yeşilköy mevkiinde hareketsiz yatan bir kişiyi gören tren makinistinin ihbarı üzerine gizemli ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı. ​​26 Mart’ta Filyos Deresi’nde olayla ilgili gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı.

Dina’nın Gabon’da yaşayan annesi Jessica Sandra Makemba Panga önemli açıklamalarda bulundu. Panga, “Türklerin ten rengine bakmadıklarını biliyorum. Bu yüzden onlara güveniyorum. Yeter ki adalet yerini bulsun. Kızımı hayvanların eline teslim etmedim. Türkiye’ye gönderdim. Çünkü ben kızımı hayvanların eline teslim etmedim. Çünkü ben kızımı Türkiye’ye gönderdim.” Türklerin bütün insanları koruyan kanunları var.”

Dinabongho’nun annesi Jessica Panga, Türkiye’de okumak için Gabon’daki sınavı kazandığını belirterek, Türkiye’de Gabonlular tarafından karşılandığını ve kızına yardım ettiğini sözlerine ekledi. Panga, “Bir yabancı bir ülkeye gittiğinde tüm cemaati ona sahip çıkıyor. Çünkü cemaat yeni aile. Her şey yolundaydı. Dina cep telefonunu buradaki bir arkadaşına göndereceğine söz vermişti. ‘Sen benim annemsin ama arkadaşıma söz verdim’ dedi. Sözümü tutmazsam ‘Doğru olmaz’ dedi.

Panga, kızının mesajının teslim edilemediğini öğrenince postaneye geri gittiğini söyledi. “Kendisinden büyük olduğu için postane çalışanlarından özür dilemesi gerektiğini söyledi. Kendi kültürümde haklı olsam bile gidip özür dilemeliyim. Kızıma ‘Birisiyle git’ dedim. ‘Anne, gündüz, endişelenecek bir şey yok’ diye cevap verdi.”

“Postacılarla görüştükten sonra geri geldiğinde bana ‘Anne özür diledim. 250 liram vardı, taksi parasını bile vermeyi teklif ettim ama ‘yok yok yok’ diyerek reddettiler. tam bir insan. O sadece benim kızım değildi, benim için bir abla gibiydi. Her yere birlikte giderdik. Ondan ayrılmak çok zor” dedi.

Kızı için adalet isteyen Panga, “Kızımın kaba olmadığını, çok saygılı biri olduğunu biliyorum. Kızımı Türkiye’ye gönderdim. Türklerin ten rengine bakmadıklarını biliyorum. Bu yüzden onlara güveniyorum. .Yeter ki adalet yerini bulsun.Ben kızımı hayvanların eline teslim etmedim.Çünkü Türklerin bütün insanları koruyan kanunları var. Uzaktan destek olan, dua eden herkese çok teşekkür ederim. Dina’nın başlattığı çabanın daha başında olduğumuzu söylemeliyim. Evlerimizde kızımın başına gelenler çocuklarımızın başına gelmesin diye çabayı sürdürmeliyiz” dedi.

habercubuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu