Teknoloji

Savaş koşullarının seyrini değiştirecek: GÖKALP seri üretime geçiyor!

PAVO Grup iştiraki InterData tarafından üretilen GÖKALP Drone sistemi seri üretime geçiyor.

Roketsan’ın değerli bir konsepti olarak öne çıkan küçük lazer güdümlü füze METE, PAVO Group tarafından geliştirilen GÖKALP Drone sistemi ile buluştu.

SAVAŞTA DEĞERLİ BİR GÜÇ ÇARPANI OLACAK

Test atışları devam eden küçük lazer güdümlü füzeler METE ve GÖKALP seri üretime hazır.

İnsansız Hava Aracı konseptine uygun olarak geliştirilen METE mühimmatı, PAVO Group’a bağlı InterData tarafından geliştirildi. GÖKALP Drone sistemine entegre edilerek test atışlarını başarıyla tamamladı.

Roketsan’ın en küçük güdümlü mühimmatı olan METE’nin ilk kullanıldığı platform olan GÖKALP, hem faydalı yük kapasitesi hem de atıştan etkilenmeme özelliği ile öne çıkıyor.

Yerleşim yerlerinde nokta atışı operasyonlar gerçekleştirmek için özel olarak geliştirilen GÖKALP Drone Sistemi, METE Füzesinin entegrasyonu ile birlikte muharebe alanında değerli bir güç çarpanı olacaktır.

ROKETSAN’IN METE FÜZESİ İLE GÜÇLENDİRİLİYOR

Roketsan tarafından gerçekleştirilen titreşim ve sıcaklık testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından GÖKALP Drone Sisteminden METE Füzesi de ateşleniyor.

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve yeni nesil 40 milimetrelik bombaatarlarla fırlatılabilen Lazer Güdümlü Küçük Füze Sistemi METE, mevcut konvansiyonel bombaatar mühimmatlarının maksimum menzilinin ötesinde etkinliğiyle fark yaratıyor.

Geçtiğimiz günlerde Roketsan, METE’nin GÖKALP İHA’sının görüntülerini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Bu paylaşımda METE’nin GÖKALP Drone sisteminden ateşlendiği ve atış sırasında GÖKALP’in sabit kaldığı görüldü.

ZOR ŞARTLAR İÇİN TASARLANMIŞTIR

GÖKALP, 8 kg taşıma kapasitesi ve 20 dakikalık görev süresi ile zorlu hava ve arazi koşullarında görev yapabilmektedir. Gök Alp aynı zamanda bünyesinde bulundurduğu teknolojiler ile elektronik harp koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Küçük ölçekli drone sistemlerinin mühimmat kullanırken yaşadığı sarsıntı ve irtifa kaybını bu şekilde ortadan kaldıran PAVO Group; InterData markası ve GÖKALP Drone sistemi ile dış pazara da açılmayı hedeflemektedir.

KAYNAK: SAVUNMA TEŞKİLATI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu