Haber

TFF ve FIGC, EURO 2032’yi düzenlemek için ortak başvuruda bulunacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve İtalya Futbol Federasyonu (FIGC), EURO 2032’nin düzenlenmesi için ortak başvuruda bulunacak.

TFF’den yapılan açıklamaya göre, “Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile İtalya Futbol Federasyonu’nun (FIGC) yaptığı görüşme ve değerlendirmeler sonrasında UEFA, EURO 2032’yi birlikte düzenlemek için UEFA’ya ortak başvuruda bulunma kararı aldı. EURO 2020, Geçmişte düzenlenen EURO.2012 ve EURO 2008 ve 2002 FIFA Dünya Kupaları gibi turnuvaların başarıyla tamamlanması, yakın gelecekte Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’nın ev sahipliği yapacağı 2026 FIFA Dünya Kupası için yapılan çalışmalar ve bu büyüklükteki turnuvaların ortaklaşa düzenlenmesi daha fazla futbolseverle etkileşimi sağlarken, turnuvaların verimli ve sürdürülebilir bir şekilde tamamlandığını gösterdi.

UEFA’nın, Türkiye Futbol Federasyonu ve İtalya Futbol Federasyonu’nun ortaklaşa yaptığı adaylık başvurularını kabul etmesi halinde kalan adaylık süreci ortaklaşa yürütülecek ve UEFA’nın talep ettiği bilgi ve belgeler güncellenerek UEFA’ya sunulacak. Ev sahibi şehirler ve stadyumlar, iki federasyonun daha önce UEFA’ya bildirdiği statlar arasından belirlenecek ve turnuva iki ülke arasında eşit olarak dağıtılacak. Ev sahibi şehirlerin ve stadyumların seçimine ilişkin nihai karar, gelecekteki değerlendirmelerden sonra verilecek.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, kararla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün hem Türk futbolu hem de Avrupa futbolu adına değerli bir karar almış bulunmaktayız. İtalya Futbol Federasyonu ile katılımımız Avrupa Futbolundaki dostluk ve iş birliği değerlerini yansıtmaktadır. Bu ortak hareket, benzer bir hareketin modülüdür. asırlardır devam eden kültür ve derin tarihin, iki Akdeniz ülkesi arasındaki mevcut iş birliğini daha da güçlendireceğine ve futbolumuzun geleceği için değerli bir köprü kuracağına inanıyorum.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu